Порушення серцевого ритму – проблема, яка стосується літніх людей усього світу. І не дивлячись на величезну кількість досліджень і наукових робіт вона не втрачає своєї актуальності. За статистикою, близько 300 тисяч українців потребують хірургічного лікування аритмії.
Кардіостимулятор називають «штучним водієм сердечного ритму». Цей невеликий прилад (розміром приблизно з сірникову коробку і вагою 20-30 грам) стає порятунком для пацієнтів з критичними порушеннями серцевого ритму. Як відмічають фахівці, велика частина пацієнтів, яким потрібний цей прилад – люди похилого віку, також його встановлюють малюкам з вродженими вадами серця і молодим людям, які перенесли інфаркт або запальні захворювання.
Складається електрокардіостимулятор з елемента живлення (батареї), імпульсного генератора і електрода-провідника. По суті, це мікропроцесор, запрограмований «допомагати» нашому серцю працювати, як годиться. Так, якщо частота сердечних ударів знижується до небезпечного мінімуму, кардіостимулятор активізується, посилаючи імпульси в серце і викликаючи скорочення. Загроза для життя, таким чином, зникає. Якщо серце б'ється в нормальному ритмі, апарат поводиться спокійно, просто контролюючи сердечну діяльність.
В процесі операції «розумний прилад» закріплюється під грудним м'язом, а електрод – тоненька структура, підводиться до серця. Таким чином, кардіостимулятор з'єднується з «головним органом» нашого організму, сприймаючи біопотенціали і посилаючи до серця імпульси при необхідності. Термін дії електронного «помічника» нашого серця приблизно 8-12 років – саме настільки розрахована батарея пристрою. По закінченню цього терміну кардіостимулятор необхідно замінити.
Операція по установці електрокардіостимулятора малотравматична, за часом займає біля півгодини. Кардіохірурги Запорізької обласної лікарні подібні втручання проводять щодня, тобто в рік імплантується близько 200 апаратів. У відділенні використовуються сучасні одно-, двух-, трикамерні кардіостимулятори провідних світових виробників (St. Jude Medical, Boston Scientific, Medtronic (Америка), Vitatron (Голландія), Biotronic (Німеччина) та ін.).
Після імплантації необхідно встановити режим роботи апарату. Для цього хірург підключає кардіостимулятор до спеціального телеметричного пристрою, який дозволяє отримати інформацію про порушення роботи серця. Аналізуючи дані, фахівець задає апарату ті параметри, які будуть оптимальними для кожного конкретного пацієнта. Тобто, вказує ті показники, при яких приладу потрібне «змусити» серце працювати, заповнивши паузи в діяльності.
Для того щоб переконатися в ефективній роботі апарату, необхідно регулярно (не рідше 1 разу на рік) проходити перевірку кардіостімуляціонних систем. У проміжках за пацієнтами спостерігають лікарі кардіологи або дільничні терапевти.
«Імплантація кардіостимулятора – єдиний порятунок для пацієнтів, що страждають порушеннями серцебиття. Установка приладу дозволяє пацієнтові жити повноцінним життям людини його вікової групи, але без проблем з сердечним ритмом.
Звичайно ж, кардіостимулятор не звільняє вас від раніше придбаних хронічних захворювань, будь то гіпертонія, діабет або атеросклероз судин. Проте, ви набуваєте упевненості в собі і можете повернутися до своїх повсякденних справ, не переживаючи, що у будь-який момент в роботі серця може статися черговий «збій».
Хоч цей пристрій і значно допомагає вашому серцю, піклуватися про нього повинні і ви. Життя з кардіостимулятором зобов'язує вас до того, що серце треба берегти : не можна допускати хвилювань і сплесків емоцій, фізичних перенапружень, щоб не запустити процеси, непідконтрольні допомозі кардіостимулятора. Уважність до свого здоров'я, самодисципліна і певний спосіб життя допоможуть вам значно підвищити якість життя.