Найбільш часта причина порушення кровопостачання кінцівок атеросклероз (атеротромбоз) – відкладення холестерину в судинній стінці. Це призводить до утворення так званих бляшок, що звужують або повністю закривають просвіт судини. Подібні бляшки можуть утворюватися в артеріях ніг (стегнових, підколінних і гомілкових артеріях), звужуючи і або закупорюючи їх. При звуженні або оклюзії клубових, стегнових артерій в ноги не надходить кров і кисень в достатній кількості, якої вони потребують. Цю нестачу кисню називають ішемією, що викликає біль. У важких випадках можуть розвинутися трофічні виразки і гангрена, що може привести до ампутації кінцівки. Це відбувається при прогресуванні атеросклерозу і при відсутності лікування.
ЯКІ СИМПТОМИ? На початкових стадіях захворювання з'являється біль у литках, втома в ногах при ходьбі. Наприклад, людина проходить 100 метрів і виник напад болю в м’язах ніг змушує його зупинитися, через деякий час біль минає і він йде далі. Саме такі болі називаються «переміжною кульгавістю». З прогресуванням захворювання зменшується відстань, яку можна пройти без зупинки. Подальше прогресування захворювання призводить до появи постійного болюв пальцях або стопі не тільки під час ходьби, але і в спокої. Відсутність лікування призведе до розвитку останньої стадії хвороби – гангрени пальців або стопи, що може спричинити за собою необхідність ампутації хворої ноги. Ампутація в 10-40% випадків призводить до смерті.
Симптоми, які також можуть зустрічатися:
Важість, біль, оніміння в кінцівці
Рани на пальцях або гомілках, що не загоюються
Лущення шкіри, тріщини на шкірі, які можуть стати “вхідними воротами” для інфекцій
Гангрена, яка призводить до ампутації
Якщо у Вас є будь-який з перерахованих вище симптомів, Вам слід негайно звернутися до судинного хірурга, щоб запобігти ампутації кінцівки.
ЯКІ ПРИЧИНИ ОБЛІТЕРУЮЧОГО ЗАХВОРЮВАННЯ АРТЕРІЙ?
Атеросклероз є основною причиною облитерирующих захворювань артерій нижніх кінцівок.
Фактори ризику:
Куріння
Високий рівень холестерину
Високий артеріальний тиск
Ожиріння
Наявність спадкової схильності
Цукровий діабет
ДІАГНОСТИКА АТЕРОСКЛЕРОЗУ
При появі симптомів атеросклерозу або ризику його розвитку потрібно звернутися до терапевта або сімейного лікаря. Він уважно вивчить ознаки захворювання, оцінить загальний стан здоров'я та призначить обстеження для первинної діагностики. При підтвердженні діагнозу або необхідності додаткової консультації лікар перенаправить до кардіолога, невролога або флеболога – саме він займається лікуванням судинних захворювань. Але через те, що атеросклероз часто викликає ускладнення, в більшості випадків потрібен контроль з боку декількох спеціалістів.
Для діагностики атеросклерозу можуть призначити:
загальний аналіз крові;
біохімію крові;
ліпідограму – вимір рівня холестерину в крові;
аналіз крові на цукор;
кардіограму;
УЗД серця та інших органів;
доплерографію судин;
комп'ютерну томографію та інші дослідження.
У більшості випадків обстеження починають з лабораторних аналізів, УЗД та доплерографії. Часто роблять кардіограму, оскільки атеросклероз може викликати стенокардію та ішемічну хворобу серця. Інші дослідження призначають для діагностики причин захворювання, ускладнень та супутніх патологій.
ЯК ЛІКУВАТИ?
Однією з основних є відмова від куріння, підтримка нормальної ваги (тобто вживання знежиреної і ї білкової їжі). Якщо страждаєте на цукровий діабет, то підтримувати нормальний рівень цукру в крові, а також дотримуватися особистої гігієни ніг (добре пристосована і м’яка взуття відхід від пошкоджень шкіри).
Лікування атеросклеротичних уражень повинно бути комплексним і безперервним. Тільки такий підхід дозволяє на довгі роки зберегти життєву і фізичну активність. Консервативне лікування має на увазі зменшення швидкості прогресування атеросклерозу, зниження ризику тромботичних ускладнень. Терапевтичні засоби дають позитивний ефект лише після багатомісячного прийому, і в подібній ситуації їх слід розглядати як обов’язкове доповнення до хірургічного лікування.
ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Хірургічне лікування показане при значному зниженні якості життя через атеросклеротичні ураження. Полягає у видаленні атеросклеротичної бляшки, що закриває просвіт артерії або створенні обхідного шляху (шунтування). При оклюзії або стенозі клубової артерії виконується аорто-стегнове або аортобіффуркаційно-стегнове шунтування. При ураженні стегнової артерії виконується стегно-підколінне шунтування або профундопластіка.
ЕНДОВАСКУЛЯРНЕ ЛІКУВАННЯ
При ураженні клубової артерії успішно використовується ангіопластика і стентування артерії. Ангіопластика – спосіб розширення внутрішнього просвіту судин за допомогою спеціального балона. При цьому фахівець – інтервенційний радіолог через невеликий прокол вводить тонку трубочку (катетер) і підводить до звуженої ділянки судини, під контролем рентгенівських променів. Балон розширюється, розсуваючи атеросклеротичні бляшки, і кровотік по судині відновлюється. У ряді випадків після цього встановлюють металевий каркас – стент, який, вживлені дозволяє зберегти досягнутий результат.